انواع کلمپه, انواع کلمپه, سوغات کرمان, شیرینی سنتی, شیرینی ها, کلمپه, کلمپه, کلمپه گردویی, کلمپه لقمه ای

انواع کلمپه

انواع کلمپه

کلمپه در بین انواع خوراکی ها و شیرینی جاتی که در شهر کرمان وجود دارد از معروفیت و محبوبیت خاصی برخوردار است و جزو سوغاتی هایی از شهر کرمان است که معمولا مسافرانی که به استان کرمان سفر می کنند همراه خود می برند. کلمپه شیرینی اصیل کرمانی است ولی برای مقوی و خوشمزه بودنش در سایر شهر ها نیز پخت می شود .

تاریخچه کلمپه

کلمپه از گذشته به روش سنتی توسط زنان کرمانی پخته می‌شده ‌است. گفته می شود که خاستگاه اصلی کلمپه شهر بم است. کلمپه‌ هایی سنتی با دست تهیه می‌شده و ظاهر ساده‌ای داشته‌اند. در آن زمان کلمپه را برای مراسم و زمان خاصی از سال مانند نوروز، آن هم با روش کاملاً سنتی می پختند. امروزه کلمپه ی صنعتی تبدیل به یک فر‌آورده های اصلی شهر کرمان شده که معمولاً در کارگاه‌ها و در فر پخته می‌ شود. در ساخت آن از قالب‌های متنوع استفاده می کنند .

انواع کلمپه

از لحاظ ظاهری کلمپه کرمانی شبیه کلوچه می باشد و در تهیه آن برای بهتر شدن شکل کلمپه کرمان معمولا از مهر کلمپه استفاده می شود. مهر کلمپه کرمان که استفاده می شود باعث شده است که کلمپه کرمان شکل ظاهری بهتری به خود بگیرد و علاوه بر طعم دلنشین و دلپذیری که دارد ظاهری جذاب به خود بگیرد که شما بتوانید از خوردن آن نهایت لذت را ببرید. در انواع مختلف گردویی، کنجدی، پسته‌ای و لقمه‌ ای تولید می شود . کلمپه گردویی که داخل و روی آن گردو نیز وجود دارد از خوشمزه‌ ترین نوع کلمپه ها است.

شیرینی سرای کندو ارائه دهنده انواع کیک های تولد و شیرینی های متنوع در رنگ و طرح های مختلف

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *