انواع شیرینی, انواع کلمپه, دسته بندی نشده, سوغات کرمان, شیرینی تر, شیرینی خشک, شیرینی سنتی, شیرینی ها

شیرینی ایرانی

شیرینی ایرانی

شیرینی های سنتی ایرانی در سراسر جهان شهرت خاص خود را دارد و مشهور است. ما ایرانی‌ها عاشق شیرینی هستیم و هر شهر ایران شیرینی سنتی مخصوص به خود با عطر و طعم بی نظیر دارد.حتما شناختی از این شیرینی ها داریدو حتی خورده باشید اما ندانید متعلق به کدام شهر است. حال قصد داریم شیرینی های سنتی ایرانی را معرفی کنیم و با اشاره به هر شهر مشهورترین شیرینی سنتی مخصوص به آن را ذکر کنیم.

شیرینی سنتی یزد

اگر به شهر یزد سفر کرده باشید می دانید که بسیاری از شیرینی های سنتی ایرانی متعلق به این شهر است. تنوع شیرینی سنتی یزدی آن قدر زیاد است که به آن شهر شیرینی ایران گفته می شود. انواع شیرینی سنتی یزد مانند کیک یزدی، باقلوا و قطاب و…  باقلوای یزد بسیار مشهور است و انواع مختلف دارد. غالبا روی باقلوا شربت مخصوص می ریزند تا طعم آن را لذیذتر کنند. قطاب به دلیل عطر و طعم خاصی که دارد و همچنین اندازه ی کوچک و مناسبش همواره نظر همه را به خود جلب می کند. 

شیرینی سنتی قزوین

شیرینی های سنتی قزوین بسیار متنوع و مشهور هستند. اغلب شیرینی سنتی قزوین از نوع شیرینی خشک است. از معروفترین آن ها می توان به نان چایی اشاره کرد که از پرطرفدارترین شیرینی های قزوین است. خمیر شیرینی چایی بسیار نرم و لطیف است و در دو طعم کره ای و معمولی درست می شود. یکی دیگر از مشهورترین شیرینی های سنتی قزوین نان قندی است که به همراه چای طعم فوق العاده ای دارد. نان چرخی از دیگر شیرینی های لذیذ قزوین است، دلیل نام گذاری این شیرینی به این نام آن است که پس از آماده شدن مواد اولیه آن، آن ها را با چرخ گوشت چرخ می کنند. ویژگی مهم این شیرینی ماندگاری طولانی مدت آن می باشد. از دیگر شیرینی های سنتی قزوین می توان به پادرازی، نان نازک یا نان پسته ای و نان اگردک اشاره کرد.

شیرینی سنتی تبریز

حتما نام شیرینی سنتی تبریز را زیاد شنیده اید. یکی از شیرینی های لذیذ و پر طرفدار تبریز شیرینی نوقا یا کوکا است. این شیرینی شبیه به شیرینی گز و از آن خانواده می باشد. این شیرینی به ویژه در مراسم و جشن های مردم تبریز زیاد سرو می شود و می توان گفت بخشی از فرهنگ آن ها محسوب می شود. شیرینی قرابیه تبریز نیز یکی از شیرینی های پر آوازه شهر تبریز محسوب می شود. شکل ظاهری این شیرینی شبیه کلوچه است با این تفاوت که روی آن از مغزهای مختلف از جمله مغز پسته و بادام پوشانده شده است. تبریزی ها از این شیرینی سنتی در مهمانی های ویژه ی خود استفاده می کنند و جایگاه این شیرینی در اعیاد باستانی و مذهبی بسیار والاست. قرابیه را می توان در طعم های مختلف از جمله گردویی، پسته ای و نارگیلی تهیه کرد.

 

یکی دیگر از شیرینی های سنتی و در عین حال قدیمی تبریز اریس است. که به شکل های گوناگون وجود دارد و به اسم های مختلف از جمله تسبیحی و کاکائویی نامیده می گردد. هر ذائقه ای طرفدار این شیرینی است و از این شیرینی به همراه چای استقبال می کند. لوز زعفرانی از سوغات تبریز و دارای بادام و زعفران است. نان زنجبیلی ، راحت الحلقوم که اصل آن در کشور ترکیه درست می شود ولی از انواع شیرینی خانگی عید نوروز شهر تبریز هم هست. این شیرینی در انواع ساده و مغزدار وجود دارد.

شیرینی سنتی اصفهان

گز معروف ترین شیرینی های سنتی اصفهان و همچنین معروف ترین سوغات ای شهر به شمار می آید. پس از گز، پولکی اصفهان معروف ترین شیرینی های سنتی اصفهان محسوب میشود. پولکی جزو آب نبات ها با یک ظاهر نازک و شفاف شبیه به پولک است پولکی در انواع مختلفی مثل  پسته ای، نارگیلی، کاکائویی، لیموعمانی، کنجدی، نعنایی، زنجبیلی و عسلی تهیه میشود .برشتوک از شیرینی های سنتی نقاط مختلفی از ایران است.  مواد لازم برای تهیه برشتوک : آرد گندم یا آرد نخودچی، شکر ، روغن ، پودر قند و هل. برشتوک اغلب به شکل لوزی برش داده می شود. جزو شیرینی های سنتی اصفهان است.

شیرینی سنتی همدان

مردم این شهر از رژیم غذایی سالم و متنوع به همراه شیرینی های بومی و سنتی خوشمزه پیروی می کنند. تعداد بی شماری از شیرینی سنتی همدان را می توان نام برد که در این منطقه به شکل بومی تهیه و طبخ می شود و حتی برخی از آن ها به ثبت ملی و جهانی رسیده است که از جمله آن ها می توان به شیرینی کماج، باسلوق، پیکه چوک، نان شیرمال،  نان نارگیلی و… اشاره کرد که هر کدام قدمت چندین ساله و تاریخچه ای جالب دارند.

نان کماج همدان از شیرینی سنتی همدان محسوب می شود و در عین سنتی بودن از قدیمی ترین و محبوب ترین شیرینی های این شهر است. بسیاری از شهرهای ایران حلوای مخصوص به خود را دارند و آن را با طعم ویژه ی وخصوص به شهر خود درست می کنند که با حلوای مرسوم بسیار متفاوت است. حلوا زرده ی همدانی از جمله شیرینی سنتی همدان است که ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد. کرد.

شیرینی سنتی کرمانشاه

شیرینی سنتی کرمانشاه به دلیل آب و هوای خاصی که دارد بسیار خاص و مختص این شهر است. حتما می دانید که نان برنجی، کاک و شیرینی شکری از شیرینی سنتی های کرمانشاه و زبان زد مردم در تمام نقاط ایران هستند. این شیرینی ها در سراسر ایران طرفداران خود را دارد. نان برساق یکی دیگر از شیرینی های سنتی کرمانشاه است که عطر و طعم فوق العاده دارد. نان های تازه ی برساق طعم بی نظیری داشته و از مشهورترین شیرینی های سنتی ایرانی به حساب می آیند. حتما با طعم بی نظیر شیرینی خرمایی آشنا هستید. شیرینی خرمایی از دیرباز مورد استقبال بسیاری از مردمان بومی کشورتان بوده است و اغلب مردم این شیرینی لذیذ و سنتی کرمانشاه را امتحان کرده اند. به دلیل وجود خرما در این شیرینی بسیار مقوی است.

 

شیرینی های سنتی کرمان

شیرینی های سنتی کرمان که سرتاسر ایران  مشهور هستند.از جمله آن ها کلمپه، کماچ سهن، قاووت، قطاب و… می توان نام برد.

 

شیرینی سرای کندو ارائه دهنده انواع شیرینی ها وکیک های تولد متنوع در رنگ و طرح های مختلف

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *